SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ
Adresář sociálních podniků - https://ceske-socialni-podnikani.cz/adresar-socialnich-podniku
Informační portál sociálního podnikání - https://ceske-socialni-podnikani.cz/
Komora sociálních podniků - https://www.komora-socialnich-podniku.cz/socialni-podnikani/socialni-podnik-kriteria/
Sociální inkubátor
Specifickými cíli Jihočeského sociálního inkubátoru jsou:
- využití potenciálu sociálně znevýhodněných skupin pro realizaci sociálních inovací, zahájení podnikání či začlenění do trhu práce
- vytvoření specifického a unikátního programu podpory s možnou replikovatelnosti do dalších krajů a jeho pilotní ověření
- začleňování sociálně znevýhodněných skupin do podnikatelské / zaměstnanecké praxe
- iniciace a podpora spolupráce poskytovatelů sociálních služeb se subjekty napříč trhem práce
- zvýšení kvalifikace pracovní síly ze sociálně znevýhodněných skupin
- tvorba a zavádění nových podpůrných nástrojů pro podporu sociálních inovací malých a středních podniků
- podpora komunitního rozvoje a místního podnikání
- iniciace a rozvoj sítě spolupracujících partnerů (stakeholderů) propojující podnikatelskou sféru se subjekty zastřešujícími osoby znevýhodněné na trhu práce (vznik nových sociálních vztahů a spolupráce)
Vyhlášené dotační výzvy v sociálním podnikání
Sociální podnikání- integrované projekty CLLD
- Cíl: vznik nových a rozvoj existujících podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání
- Zaměření podpory: Vznik nového sociálního podniku; rozšíření podniku v rámci stávajícího podnikatelského subjektu; rozšíření stávajících nebo vznik nových podnikatelských aktivit OSVČ;
- Ukončení příjmu žádostí: 31.10.2022
- Oprávnění žadatelé: osoby samostatně výdělečně činné podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění; obchodní korporace vymezené zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích; nestátní neziskové organizace; církve; církevní organizace
- Alokace: 950 mil. Kč
- možnost realizace na území MAS
Stabilizační grant pro sociální podniky - ČSOB start !t social
ČSOB v tomto programu podporuje rozvoj sociálních podniků prostřednictvím finanční podpory a odborného poradenství. Partnerem při realizaci projektu je organizace P3 - People, Planet, Profit, o.p.s. Dosud podpořili 38 sociálních podniků částkou 6,8 milionu.
Informace ke grantu pro rok 2020 budou zveřejněny v květnu 2020. Více informací ZDE.
Sociální bankovnictví České spořitelny
Sociální bankovnictví České spořitelny je program, který má za cíl přinést speciální péči, pozornost a financování firmám a neziskovkám se sociálním přesahem, umožnit jim tak růst a rozšiřovat svoji nabídku a pozitivní dopad na českou společnost. Za tímto účelem nabízí individuální přístup, mentoring a koučing při rozvoji projektů a možnost zapojit se do jednoho z akceleračních programů. Sociální bankovnictví je vytvořeno pro organizace, které zaměstnávají nebo pracují s následujícími skupinami lidí, případně jim poskytují služby:
- lidé se zdravotním postižením - mentálním, fyzickým, kombinovaným či jiným.
- lidé se sociálním znevýhodněním, např. z vyloučených lokalit, bojující se závislostí, bez přístřeší, propuštění z výkonu trestu, mladí dospělí z dětských domovů, samoživitelé a samoživitelky s nezletilými dětmi, osamělí senioři a osamělé seniorské páry.
- lidé jinak obtížně zaměstnatelní - ve věkové skupině 55+, nezaměstnaní více než 12 měsíců, matky/otcové po rodičovské dovolené, po dlouhodobé péči o blízkou osobu a další.
Více informací naleznete ZDE
Impact first
Akcelerační program poskytující odbornou a finanční podporu prostřednictvím mentoringu, konzultací, workshopů a networkingu. Cílem je zajistit funkčnost a dlouhodobou udržitelnost projektů, škálovatelnost aktivit a dopadu. Program je určený pro neziskovky, sociální a společensky prospěšní podniky a pro neformální skupiny jednotlivců. Do programu mohou vstoupit týmy s již existujícím projektem, který má své uživatele nebo zákazníky.
OP Zaměstnanost
MPSV ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) zajistilo výraznou finanční pomoc pro sociální podnikatele, kteří budou díky zvýhodněnému úvěru a poradenství moci rozšířit aktivity svých podniků. Nový finanční nástroj je z OP Zaměstnanost a je zde alokováno 400 mil. Kč. Součástí tohoto nástroje je bezplatné poradenství ve fázi přípravy a realizace projektu. Cílem je podpořit úspěšnost žadatelů a následně hladký průběh projektových aktivit i splácení úvěru. Úvěry do výše 25 mil. Kč budou poskytovány za výhodnějších podmínek, než je zvykem v případě komerčních úvěrů. Sociálním podnikatelům bude nabídnuta úroková sazba od 0 % p.a., délka splatnosti bude až 10-12 let s možností odkladu první splátky až na 36 měsíců.
O úvěry lze požádat od 1.12.2019. Výzvu i veškeré informace včetně kontaktních údajů naleznete ZDE.
Podpora zaměstnávání OZP
Podniky, u kterých tvoří osoby se zdravotním postižením více jak 50 % zaměstnanců, mají ze zákona nárok na finanční příspěvek na podporu zaměstnávaní osob se zdravotním postižením od Úřadu práce.