AKTUALITY
19.4.2021 Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. ve spolupráci s Jihočeským krajem vyhlašuje další ročník regionální soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech
V současné době jsou nové podnikatelské nápady potřebné více než kdy jindy. Takže se vůbec neostýchejte nás kontaktovat, ať už se chcete jen zeptat, nebo s námi konzultovat vaše podnikatelské myšlenky. Každý nápad je dobrý , pojďme o něm společně diskutovat a postupnými kroky z něj vytvářet kvalitní podnikatelský záměr.
Pro přihlášené soutěžící je jako každoročně připravena série bezplatných workshopů s tématy užitečnými pro uvedení podnikatelského nápadu do praxe, kvalitní poradenský tým, ceny pro vítězné nápady a hlavně: budeme se potkávat, diskutovat a propojovat se! A věříme tomu, že už naživo, a neskutečně se na to těšíme! Společné workshopy proto připravujeme na září a říjen 2021, současně bude probíhat příprava podnikatelských záměrů s týmem odborných mentorů po ruce, následovat bude jejich prezentace "nanečisto" a velké finále soutěže se uskuteční na konci listopadu.
A jak se můžete zapojit? Stačí poslat jednoduchou přihlášku , a to nejpozději do 31.8.2021. Ale nečekejte na srpen, přihlašte se hned.
Průběžně budeme reagovat na vámi zaslané nápady a budeme vám pomáhat s vyhledávání dalších nástrojů podpory pro vaše rozjíždějící se podnikatelské myšlenky a aktivity. Více na http://www.jvtp.cz/aktuality/pozor-4-rocnik-programu-jihoczech-je-vyhlasen.html .
16.2.2021 - Jihočeský vědeckotechnický park zahájil 15.2.2021 příjem žádostí o podporu poradenských služeb v rámci programu "Služby JVTP-Podpora trendů"
Program je připravený pro malé a střední podnikatele / OSVČ z Jihočeského kraje, kteří mohou žádat o dotaci na poskytnutí odborných poradenských služeb v následujících oblastech:
► strategické řízení a management inovací
► strategické poradenství při vstupu na nové trhy
► ochrana a využití práv duševního vlastnictví
► validace podnikatelského modelu
► rozvoj řízení procesů ve firmě s cílem jejich optimalizace a postupné digitální transformace
► obchodní a marketingové strategie
► poradenství v oblasti návrhových či konstrukčních procesů s důrazem na zavádění prvků průmyslu 4.0 do podnikové praxe.
Výše podpory pro jednoho žadatele (jeden podnik) se pohybuje v rozmezí 50 000 - 250 000 Kč. Na celkovou podporu, která bude jihočeským podnikatelům poskytována v následujících dvou a půl letech, je alokováno více než 10 mil. Kč.
Veškeré potřebné informace naleznete na www stránkách: https://www.inovoucher.cz/potr/
14.1.2021 - Byl dokončen schvalovací proces podpory žádostí o Jihočeské podnikatelské vouchery 2020/2021
V lednu 2021 dokončilo představenstvo Jihočeského vědeckotechnického parku, a.s. proces hodnocení žádostí předložených v období od července do listopadu 2020.
Program Jihočeské podnikatelské vouchery je již sedmým rokem vyhlášen ve spolupráci Jihočeského vědeckotechnického parku a Jihočeského kraje. Cílem programu je dlouhodobě a systematicky stimulovat inovační podnikatelské aktivity a vzájemnou spolupráci na území kraje. V letošním ročníku byl program rozšířen o spolupráci s expertními poradci, zejména za účelem opětovného nastartování obchodních aktivit utlumených v naprosté většině případů následky restriktivních vládních opatření přijatých proti šíření pandemie COVID-19. Na podporu regionálních malých a středních podnikatelů vyčlenil Jihočeský kraj v letošním roce 2.000.000 Kč.
V průběhu výzvy 2020, tedy od července do listopadu 2020, jsme obdrželi celkem 23 žádostí o podnikatelský voucher v celkové hodnotě 2.278.236 Kč, z toho 8 žádostí v rámci aktivity A (spolupráce s výzkumnými organizacemi) a 15 žádostí v rámci aktivity B (spolupráce s expertními poradci). Předložené žádosti byly průběžně předkládány hodnotící komisi programu složené ze zástupců regionálních organizací, které jsou důležitou součástí regionálního inovačního prostředí. Hodnotící komise na základě odborného a podrobného posouzení každé žádosti připravovala podklady pro rozhodnutí představenstva Jihočeského vědeckotechnického parku. Jeho členové rozhodli o podpoře celkem 18 žádostí v celkové hodnotě 1.869.397 Kč, z toho 7 žádostí v celkové hodnotě 959.556 Kč v rámci aktivity A a 11 žádostí v celkové hodnotě 909.841 Kč v rámci aktivity B. Všem podpořeným žadatelům a jejich projektovým partnerům přejeme úspěšnou spolupráci a těšíme se na její výstupy, které budou dokončeny a předány nejpozději do 30. dubna 2021.
18.11.2020 - Blíží se konec výzvy k předkládání žádostí o Jihočeské podnikatelské vouchery 2020
Žádosti v rámci aktuálního ročníku programu podpory spolupráce v Jihočeském kraji lze podávat už jen do pondělí 30.11.2020.
Máte-li inovativní nápad, který pomůže Vaší firmě překonat následky koronavirové krize, nebo bude přispívat k jejímu řešení, propojte se s vhodným poskytovatelem znalostí (výzkumnou organizací, expertním poradcem), podpoříme Vás!
Pro více informací navštivte www.inovoucher.cz nebo se s žádostí o konzultaci obraťte na Janu Moravcovou, projektovou manažerku Jihočeského vědeckotechnického parku, a.s., poskytovatele dotace (moravcova@jvtp.cz, +420 774 969 654).
5.10.2020 - Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí do programu "Robotická procesní automatizace pro zefektivnění a zrychlení opakujících se procesů ve firmě - pilotní ověření"
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. a Jihočeský kraj vyhlašují pod záštitou projektu Jihočeský Digi Hub výzvu k předkládání žádostí o podporu v rámci regionálního programu "Robotická Procesní Automatizace (RPA) pro zefektivnění a zrychlení opakujících se procesů ve firmě - pilotní ověření".
Cílem poskytovaného poradenství je provedení procesní analýzy podniku (MSP) a následná implementace prvků Robotické Procesní Automatizace (RPA) do systému řízení firemních procesů a jejich možné zefektivnění a zrychlení za výhodnou cenu.
Míra dotace činí 75 % způsobilých výdajů a zároveň se pohybuje v rozmezí 50 000 - 100 000 Kč.
Více informací o programu naleznete ve VÝZVĚ a ve formuláři žádosti (ve formátu *.pdf a *.docx).
22.9.2020 - Vyhlášení soutěže o cenu Inovace roku 2020
Asociace inovačního podnikání ČR, z.s. vyhlašuje 25. ročník soutěže o Cenu Inovace roku 2020. Cílem soutěže je hodnotit a ocenit nejlepší inovační produkty ve všech oborech na území České republiky. Přihlášky mohou podávat malé, střední i velké firmy se sídlem v ČR.
Hodnoceny budou tyto parametry přihlášených produktů:
1) Technická úroveň produktu
2) Původnost řešení
3) Postavení na trhu
4) Vliv na životní prostředí
Více informací k přihlášení do soutěže naleznete ZDE.
26.8.2020 - Prodloužení programu Antivirus do října 2020!
Vláda na jednání v pondělí 24. srpna schválila prodloužení programu antivirus do konce října. Program, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a chránit je před propuštěním, měl skončit na konci srpna. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby kurzarbeit prošel vládou do dvou týdnů. Následně by ho měla schválit vláda, využívat by ho bylo možné od 1. listopadu.
- Příspěvek A - dorovnání 80 % vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 tisíc korun superhrubé mzdy
- Příspěvek B - pokrývá 60 % náhrady mzdy při omezení výroby služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy
- Podpora C - odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu zaměstnanců.
Na letošní podzim plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu poslední vlnu výzev v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Mělo by jednat o poslední větší vlnu dotačních příležitostí na rok 2020 a 2021, neboť nové programovací odbíjí je stále ve fázi příprav.
Stručný přehled plánovaných výzev naleznete zde:
1) TECHNOLOGIE 4.0
- Zvýšení míry automatizace a digitalizace MSP
- Příjemce: MSP
- Výše podpory: 1-40 mil. Kč. - dle velikosti podniku (45 % /35 %)
- Výzva bude vyhlášena 1.10.20202
2) DIGITÁLNÍ PODNIK
- Podpora pořízení ICT produktů a služeb (nákup HW a SW, využívání ICT a další)
- příjemce: zpracovatelské podniky bez rozdílu ve velikosti
- výše podpory: 1-20 mil. Kč, dle velikosti 45 % / 35 % / 25 %
- Výzva bude vyhlášena 12.10.2020
3) ÚSPORY ENERGIE
- Snížení spotřeby energií na vytápění a osvětlení podnikatelských subjektů
- příjemce: podniky bez rozdílů ve velikosti
- výše podpory: 0,5-50 mil. Kč, dle velikosti 50 % /40 % / 30 %
- Výzva bude vyhlášena 24.11.2020
4) POTENCIÁL
- Investice do podnikové infrastruktury pro výzkum a vývoj
- příjemce: podniky bez rozdílu velikosti
- Výše podpory: 2-30 mil. Kč, 50 %
- Výzva bude vyhlášena 28.8.2020
5) INOVACE
- Pořízení nových strojů určených k zavádění inovací do výroby
- Příjemce: podniky bez rozdílu ve velikosti
- Výše podpory: 1-75 mil. Kč, 45 % / 35 % / 25 %
- Výzva bude vyhlášena: 1.9.2020
6) APLIKACE
- Podpora měkkých výdajů na realizaci výzkumu a vývoje v podnicích
- příjemce: podniky bez rozdílu ve velikosti
- Výše podpory: 1-40 mil. Kč, dle velikosti až 80 %, obvykle 40 % - 60 %
- Výzva bude vyhlášena 1.9.2020
3.8.2020 - Pozvánka na konzultační den agentur CzechInvest, CzechTrade a API v Třeboni
Regionální kancelář CzechInvest a Agentury pro podnikání a inovace si Vás dovolují pozvat na konzultační den, jehož cílem jsou individuální konzultace projektových záměrů , programů podpory pro začínající i stávající podnikatele, služeb CzechInvestu, programů z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), podpory exportu a Jihočeských podnikatelských voucherů.
Účast na konzultačním dni je bezplatná.
Závaznou registraci lze poslat nejpozději dva pracovní dny před konzultačním dnem na adresu ceskebudejovice@czechinvest.org V přihlášce prosím uveďte jméno, název společnosti, kontakt na Vás a pokud je to možné, uveďte také záměr , který máte zájem konzultovat. Konkrétní hodina konzultace Vám bude potvrzena ze strany regionální kanceláře.
KDY: 11. srpna 2020 od 9:00 do 14:00
KDE: Městský úřad, Palackého nám. 46, Třeboň
Pozvánka ke stažení ZDE.
27.7.2020 - Národní cena ČR za kvalitu v rodinném podnikání
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Rada kvality ČR vyhlašují Národní cenu ČR za kvalitu v rodinném podnikání.
Posláním tohoto ocenění je zviditelnění úspěšnosti českých rodinných podniků a ocenění jejich kvality v oblasti manažerské, ekonomicko- finanční a administrativně-psychologicko-právní prostřednictvím zpětné vazby, kterou rodinným podnikům poskytne hodnocení nezávislou stranou. Rodinné podniky tak získají objektivní pohled na úroveň kvality svého podnikání a zejména ty ocenění se stanou dobrým příkladem pro ostatní rodinné podniky. Prostřednictvím Národní ceny za kvalitu rodinného podnikání bude možné podpořit společenské povědomí o významu této formy podnikání, zvýšit prestiž rodinných podniků v očích široké veřejnosti, apelovat na atributy hodnot a podnikatelské etiky, podpořit sebevědomí nastupující generace při jejich cestě k budování konkurenceschopných rodinných podniků.
Soutěž není omezena velikostí rodinného podniku, kritéria jsou adaptována podle jeho velikosti.
Více informací o rodinném podnikání najdete na oficiálním portálu České republiky o společenské odpovědnosti.
Také Jihočeský vědeckotechnický park se zabývá tématem rodinného podnikání v ČR, a to v rámci mezinárodního projektu ENTER-transfer. Souhrnné informace o projektu a odkazy na hlavní výstupy najdete na webové stránce projektu.
22.7.2020 - Akce Digitální transformace 2020
V Jihočeském vědeckotechnickém parku v Českých Budějovicích proběhla pod záštitou Jihočeského Digi Hubu a platformy CEEInno dne 23.6.2020 další z regionálních akcí "Digitální transformace CZ 2020, s podtitulem Zdroje a procesy" na podporu konkurenceschopnosti českých firem v krizi s využitím digitálních řešení. Tato akce, na které se představilo mnoho zajímavých digitálních technologií, je jen ukázkou toho, jak Jihočeský Digi Hub napomáhá vytvoření ekosystému nových digitálních technologií a zvyšuje povědomí v oblasti digitální transformace malých a středních podniků v regionu.
Jihočeský Digi hub posouvá hranice spolupráce při zavádění inovací v oblasti digitalizace na novou úroveň. Hledá průsečíky mezi potřebami MSP při zavádění prvků digitalizace do firemní praxe a tím, co nabízejí experti Jihočeského Digi hubu, nebo spolupráci firem s konkrétními zkušenostmi. Cílem je na jednom místě řešit společně definovaná témata, nabízet zajímavosti ze světa vědy a techniky, propojovat MSP, které řeší stejné témata a nabízet know-how.
Podrobnější informace z akce naleznete ZDE.
3.7.2020 - Vyhlášení nové výzvy Jihočeských podnikatelských voucherů 2020 - COVID!
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. vyhlásil ke dni 1. 7. 2020 výzvu k předkládání žádostí o Jihočeské podnikatelské vouchery pro rok 2020. V letošním roce vouchery reagují na situaci způsobenou v jihočeském podnikatelském prostředí následky restriktivních vládních opatření proti šíření pandemie COVID-19.
Jihočeské podnikatelské vouchery jsou jednoduché dotační schéma poskytující podporu malým a středním podnikům z Jihočeského kraje na nákup služeb od poskytovatelů znalostí z celé ČR s cílem podpořit vzájemnou mezioborovou spolupráci na rozvoji a zvyšování inovačního potenciálu regionálního podnikatelského prostředí, pomoci při budování vzájemné důvěry a poskytnout finanční příspěvek na možnost ověření, že vzájemná spolupráce může být pro všechny strany přínosná.
Garantem programu je Jihočeský kraj, poskytovatelem voucheru na zvýhodněnou službu a administrátorem programu je Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.
Výzvy k předkládání žádostí je otevřena do 30.11.2020 do 14:00 hodin, nebo do vyčerpání finanční alokace programu.
Podrobné informace naleznete v textu výzvy, informacích o programu, v postupu podání žádosti a v dokumentech ke stažení.
Žádosti je možné předkládat prostřednictvím on-line formuláře, nedílnou součástí žádosti je také přiložená nabídka od poskytovatele znalostí (výzkumné organizace/expertního poradce).
Vyplněné on-line žádosti budou odeslány na uvedený kontaktní email, zároveň je nutné doručit vytištěnou a podepsanou verzi žádosti na adresu: Jihočeský vědeckotechnický park, a.s., U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice (doporučenou poštou nebo osobně na podatelnu Jihočeského kraje v pracovní dny od 9:00 do 14:00).
19.6.2020 - Firma zasídlená v JVTP na nejprestižnějším technologickém webu
Společnost Virtual Lab, s.r.o., zasídlená v Jihočeském vědeckotechnickém parku, hledala způsob, jak pomoci s řešením potencionálního problému akutního nedostatku odborného zdravotního personálu na jednotkách intenzivní péče.
S projektem Virtuální JIPka, aplikace ve virtuální realitě pro nácvik personálu na JIP, se společnost přihlásila do projektu CzechInvest Hack The Crisis, kde se tento projekt dostal mezi 15 nejlepších projektů. Zaujal i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vybavilo informací o tomto projektu všechny své zástupce na zahraničních pobočkách, aby mohli nabídnout produkty, projekty či aplikace vytvoření ČR i jiným státům, a tím je podpořit v boji proti koronaviru.
Projekt si klade za cíl pomoci českému zdravotnictví připravit se na zátěžové situace a pomoci personálu naučit se obsluhovat specializované přístroje.
Více o projektu si můžete přečíst v článku na prestižním technologickém webu Czechcrunch.
Pokud vás projekt zaujal, podpořte ho hlasováním v anketě na facebookovém profilu projektu Hack the Crisis → HLASOVÁNÍ
17.6.2020 - Pozvánka - Digitální transformace firem 2020
Dne 23.6.2020 pořádá sdružení CzechInno ve spolupráci s Jihočeským vědeckotechnickým parkem a jeho projektem Jihočeský Digi Hub akci z cyklu DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE CZ 2020 - zdroje a procesy aneb Podpora konkurenceschopnosti českých firem v krizi s využitím digitálních řešení.
KDE: Jihočeský vědeckotechnický park, přednáškový sál
KDY: 23.6.2020 od 9:00
Bližší informace a přihlášení na akci: Ing. Ivan Tekel - tekel@jvtp.cz, tel.: 777 780 976
Kompletní program naleznete ZDE.
5.6.2020 - Jihočeský Digi Hub připravuje stážový program RPA pro studenty
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. v rámci projektu Jihočeský Digi Hub zahajuje ve spolupráci s Ekonomickou fakultou JU nový stážový program pro studenty s názvem RPA (Robotická procesní analýza).
V rámci stážového programu dostane každý účastník ucelený přehled o způsobech a možnostech automatizace procesů pomocí RPA nebo -li Robotická procesní automatizace., případně robotika. Tento stážový program je zaměřený na všechny studenty, kteří mají základní znalost anglického jazyka, analytické myšlení, zájem a motivaci k rozvoji inovativních řešení v oblasti robotizace a automatizace.
Program je zakončený získáním mezinárodního certifikátu dané RPA platformy. Po získání certifikátu budou mít účastníci možnost pracovat na reálných, finančně ohodnocených projektech pro malé a střední podniky v regionu a získat tak praxi, kterou můžou následně uplatnit při hledání nového zaměstnání.
V případě zájmu o stážový program či další informace, kontaktujte emailem či telefonicky zástupce Jihočeského vědeckotechnického parku - Ing. Ivan Tekel, MBA - email: tekel@jvtp.cz, tel.:777 780 976.
3.6.2020 - Pokračování soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech
Po přerušení způsobené koronavirovou krizí pokračuje 3. ročník soutěže s názvem „Jihoczech – soutěž podnikatelských nápadů“.
Soutěžící mají možnost vyžít individuální konzultace při sestavování podnikatelskému záměru, vyzkoušet si jeho prezentaci a celkově své prezentační dovednosti ve virtuální realitě pod dohledem experta a zúčastnit se zbývajících workshopů, které se díky přerušení neuskutečnily.
Finále soutěže se uskuteční 23. 9. 2020.
Na všechny nové prezentované podnikatelské záměry se těší nejen tým Jihočeského vědeckotechnického parku, ale také zástupci Jihočeského kraje a všech spolupracujících partnerů.
29.5.2020 - Projekt ENTER-transfer se blíží ke konci
Dostupná už je však řada výstupů projektu.
Smyslem projektu ENTER-transfer (Enterprise transfer, tedy transfer podniku) bylo reagovat na demografické změny ve střední Evropě, kde právě odchází první generace zakladatelů a vlastníků rodinných podniků do penze a stojí před otázkou, co bude s rodinnou firmou dále.
Cílem projektu bylo proto vytvořit prostředí, které usnadní předávání rodinných podniků, neboť tvoří podstatnou část národního hospodářství jednotlivých zemí, a zároveň přitáhnout pozornost podnikatelské sféry, veřejných subjektů a široké veřejnosti k důležitosti tohoto tématu.
Během realizace projektu bylo vyvinuto a uvedeno do provozu několik nástrojů s cílem pomoci rodinným firmám proces předání podniku co nejvíce usnadnit. Vzniklo technické zázemí, které jednoduše a efektivně podpoří firemní nástupnictví:
- Toolbox, tedy elektronický webový nástroj, který jednoduchou a snadno dostupnou formou provádí jednotlivé účastníky procesem předání / převzetí rodinného podniku. Systematicky sestavené sady otázek pro jednotlivé cesty předání podniku (v rámci rodiny, v rámci managementu, investorovi) indikují témata, která je nutné před předáním podniku řešit, a ukazují, do jaké míry podnik pro předání nástupci současného vlastníka připraven a do jaké míry jsou jednotliví účastníci procesu předání ve jeho dílčích krocích ve shodě. Více na http://toolbox.entertransfer.com/.
- Matchmakingová platforma k navazování kontaktů je nástrojem, který v případě, že podnik nenašel vhodného nástupce mezi členy rodiny nebo v rámci současného managementu / zaměstnanců podniku, pomůže k prvnímu navázání kontaktu s potenciálními investory. Více na matchmaking.entertransfer.com/en/.
Projekt dále cílil na zapojení veřejnoprávních subjektů do tématu podnikového nástupnictví. S nimi navázané kontakty a výměny vzájemných zkušeností, jak na národní, tak mezinárodní úrovni, byly základem pro tvorbu strategií podnikového nástupnictví pro jednotlivé regiony realizace projektu. V Jihočeském kraji byla s Regionální strategie pro zavedení a rozvoj obchodního nástupnictví představena Jihočeskému kraji - Odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu a dále Regionální kanceláři Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Obě organizace vyjádřily důležitost navržených opatření a budou aktivity na podporu podnikového nástupnictví zahrnovat do své činnosti.
Během tematických setkání byl postup realizace projektu a vznikající podpůrné nástroje konzultovány se zástupci rodinných firem, dalších regionálních organizací na podporu podnikání v regionu a se zástupci akademické sféry. Věříme, že výstupy projektu připravené v této spolupráci budou prospěšné pro udržení činnosti rodinných firem v podnikatelském prostředí v Jihočeském kraji a pomohou vytvořit z rodinných podniků stabilní a ekonomicky silné nositele tradic, hodnot a regionálních specifik.
Společnost VIRTUAL LAB se stala součástí hackathonu HACK THE CRISIS
Společnost VIRTUAL LAB zasídlená v Jihočeském vědeckotechnickém parku, a.s. se stala součástí virtuálního hackathonu HACK THE CRISIS, který organizuje agentura CzechInvest za účelem podpory zmírnění dopadů COVID 19. VIRTUAL LAB se přihlásil s aplikací VRJIPka, která umožní bezpečné zacvičení zdravotnického personálu ve virtuální realitě. Hned v prvním kole hodnocení se VIRTUAL LAB dostal do kategorie nejlépe hodnocených projektů. Na základě hodnocení byli vybráni vhodní mentoři a osloveni ke spolupráci. Všichni oslovení mentoři spolupráci přijali a projekt pomáhají dále rozvíjet a posouvat ho směrem ke konečným uživatelům.
DOČASNÉ PŘERUŠENÍ SOUTĚŽE JIHOCZECH
Vzhledem ke současné komplikované situaci byli pořadatelé nuceni dočasně přerušit průběh soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech. Předpokládá se zahájení pokračujících aktivit v září 2020.
Semináře, které se dosud neuskutečnily, proběhnou v průběhu září. Finálové klání plánujeme uskutečnit v říjnu. O přesných termínech Vás budeme s dostatečným předstihem informovat.
Pokud pracujete na svých podnikatelských záměrech, je možná individuální konzultace. Zároveň se realizují další vzdělávací a jiné aktivity v online podobě, kterých se můžete zúčastnit.
Sledujte webové stránky www.jvtp.cz a www.jihoczech.cz a přidejte se do jejich facebookové komunity.
Interaktivní seminář: Co dělat s obchodem, když se svět zastaví?
Vážení podnikatelé, dovolte, abychom Vás touto cestou pozvali na interaktivní online seminář, kterým by Jihočeský vědeckotechnický park přispěl k řešení aktuální otázky: Co dělat s obchodem, když se svět zastaví?
Současná situace související s opatřeními týkajícími se epidemie COVID-19 téměř z hodiny na hodinu změnila fungování nás všech. Zastavily se každodenní aktivity v našem osobním i profesním životě a takřka na nulu spadl veškerý běžně fungující obchod (s výjimkou vybraných prodejen a vybraných prodejů přes e-shopy). Taková situace představuje pro řadu firem výrazné ohrožení jejich existence. Velká řada majitelů firem, obchodních ředitelů či samotných obchodníků se nyní potýká s otázkou: "Co s obchodem, když se svět skoro úplně zastavil?"
Zveme Vás tímto k interaktivní diskuzi k otázkám typu:
- Jak stabilizovat stávající projekty či kontrakty?
- Co můžeme / nemůžeme řešit se stávajícími klienty?
- Je prostor pro nové obchody?
Nejen na tyto otázky se bude odpovídat během online semináře. Seminář bude veden s odbornou garancí lektora Jaroslava Salvy, který se v roce 2018 vydal na cestu mentora a konzultanta s cílem pomáhat lidem a organizacím v jejich rozvoji. K tomu využívá zkušenosti, načerpané během předchozích 21 let práce na různých manažerských pozicích jak v malých českých společnostech, tak i ve velkých amerických korporacích. Více informací o lektorovi najdete zde.
Aby byla zajištěna možnost interaktivní účasti a zodpovídání případných dotazů kohokoli z účastníků, je kapacita semináře částečně omezena.
Seminář bude spuštěn 3. dubna 2020 v 10 hodin.
Z tohoto důvodu se prosím předem registrujte na https://doodle.com/poll/25iaxep4htupkh2f, popř. na emailu moravcova@jvtp.cz. Účast na semináři je bezplatná.
Hospodářská komora radí podnikatelům v opatřeních proti novému koronaviru!
Odbor regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu upozorňuje podnikatelskou veřejnost na internetové stránky Hospodářské komory ČR a její krajské mutace. Stránky se věnují hospodářskému dopadu nemoci COVID - 19 na hospodářství země. Stránky jsou určeny primárně pro podnikatele a živnostníky. Obsahují užitečné informace k získání ochranných pomůcek pro zaměstnance firem, seznam kontaktů na důležité instituce a organizace a řadu důležitých návodů a informací. Obě instituce informace pravidelně aktualizují.
Jihočeský kraj děkuje oběma institucím za informační servis pro podnikatelskou veřejnost v této nelehké době. A zároveň děkuje podnikatelům, a firmám, které pomáhají zajišťovat chod našeho kraje.
Jihočeský vědeckotechnický park a COVID -19
Jihočeský vědeckotechnický park se v současné tíživé situaci snaží pomoci regionálním podnikatelům, proto na svých webových stránkách zřídil sekci JVTP a COVID-19. V nové sekci jsou uvedeny všechny užitečné informace pro regionální podnikatele z oblasti boji proti koronaviru, či snížení ztrát způsobených epidemií. Navštěvujte pravidelně tuto sekci, kde se dozvíte aktuální informace.
→ JVTP a COVID 19 ←
20.3.2020 - Podnikatelský úvěr COVID II.
Českomoravská záruční a rozvojová banka ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje pokračování podnikatelského úvěru COVID I., který slouží pro malé a střední podniky k pokrytí ztráty spojené s epidemií nemoci COVID -19.
Podpora bude poskytnuta formou záruky za úvěry komerčních bank. Celkem bude podpořeno až 10 000 podnikatelských subjektů částkou až 30 mld. Kč. Minimální částka záruky na provozní úvěry od komerčních bank bude 10 tis. Kč. Záruky budou zároveň poskytovány společně s příspěvkem na úhradu úroků.
Konkrétní podmínky podpory jsou připravovány a budou zveřejněny v nejbližší době. Více informací naleznete ZDE.
3.3. 2020 - Seminář okno do robotiky - ZRUŠENO
→ S ohledem na aktuální situaci šířící se epidemie nemoci COVID19 byl seminář Okno do robotiky odložen na neurčito! Děkujeme za pochopení! ←
Jihočeský vědeckotechnický park Vás v souvislosti s rozbíhajícími se aktivitami Jihočeského Digi Hubu zve na odborný seminář Okno do robotiky zaměřený na možnosti a příležitosti, které přináší robotizace a digitalizace výroby, jejích dílčích částí, nebo nevýrobních procesů. Seminář pořádaný ve spolupráci s lektory z firemní praxe se uskuteční 17. března 2020 od 8.30 hodin v přednáškovém sále Jihočeského vědeckotechnického parku, Lipová 1789/9, České Budějovice.
Na semináři Vás tým odborných expertů seznámí s nejmodernějšími trendy v oblasti robotiky, softwarového vybavení, simulací procesů a v neposlední řadě s dotačními možnostmi v oblasti Industry 4.0. Odbornost semináře zajistí společnosti jako ABB, DELFOi či EPRIN, kteří jsou velkými hráči na poli průmyslové automatizace a robotizace, ale zároveň mohou být inspirací a pomoci praktickou zkušeností malým a středním podnikům v Jihočeském kraji.
Pokud Vás tato příležitost zaujala, potvrďte prosím, Vaši účast prostřednictvím online formuláře: https://doodle.com/poll/t4rd32qbbuepngf2, nebo emailem na jakubec@jvtp.cz.
2.3.2020 - Třetí ročník soutěže Jihoczech je v plném proudu!
Prohlédněte si připravenou nabídku seminářů pro účastníky 3. ročníku soutěže!
Do konce ledna 2020 bylo možné posílat přihlášky do 3. ročníku soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech. V únoru a březnu probíhá série zajímavých, vědomostmi a zkušenostmi nabitých seminářů pro přihlášené soutěžící. Nabídka seminářů je jako každý rok pestrá, pečlivě vybíraná témata související s přípravou a zahájením podnikání jsou odborně zajištěna celým týmem expertů. Účastníci soutěže díky nim získávají kvalifikované a nadšené průvodce proměnou jejich podnikatelských nápadů v podnikatelské záměry, které budou moci ve finální fázi soutěže představit odborné porotě a potenciálním partnerům / investorům. A pak už jim budeme držet palce a přát hodně štěstí na jejich cestě ke spokojeným zákazníkům!
Sledujte www.jihoczech.cz pro další informace o soutěži a připravovaném finále soutěže, které se uskuteční 29.4.2020 v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku, organizátora soutěže.
18.2.2020 - Soutěž začínajících podnikatelů T-MOBILE ROZJEZDY
V 10. ročníku soutěže pro začínající podnikatele T-MOBILE ROZJEZDY bude odbornou porotou oceněno více jak 42 podnikatelských nápadů. Mezi ceny pro soutěžící patří finance na rozjezd, balíčky služeb a věcné ceny potřebných pro podnikání. Nově bude vyhlášena i Cena za technologické řešení a Cena za odpovědné podnikání.
Přihlášky je možné zasílat do 24. února 2020.
Soutěž je pro všechny kteří se chystají podnikat, nebo již podnikat začali ale není to déle než 12 měsíců. (IČO může mít soutěží po delší dobu).
Přihlášku do soutěže lze podat na: www.rozjezdy.cz
17.2.2020 - Veletrh dotačních příležitostí
25. února 2020 se od 9:00 do 14:00 koná Veletrh dotačních příležitostí. Na veletrhu máte jedinečnou možnost konzultovat vaše záměry, či jen získat nové informace a načerpat inspiraci. V rámci veletrhu budou poskytovány informace o dotačních titulech z operačních programů a dalších zdrojů.
Seminář pořádá agentura CzechInvest společně s Eurocentrem České Budějovice.
Seminář je bez registrace a zcela zdarma.
Místo konání: Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14, České Budějovice
→ Pozvánka
15.1.2020 - Záruky k úvěru pro rodinné firmy
Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravilo v rámci stávajícího programu Záruka 2015 až 2023 možnost čerpat záruky k úvěru od komerčních bank. Jedná se o záruky k úvěru, využitého k financování aktivit souvisejících s převodem obchodního podílu z jednoho rodinného příslušníka na druhého. Záruky se budou poskytovat až do výše 80% jistiny úvěru, maximálně však do 30 milionu Kč.
Na co lze úvěr využít:
- nákup obchodního podílu v rodinném podniku
- nákup akcií rodinného podniku
- odkoupení obchodního závodu rodinného podniku
Pro koho je určen:
- subjekty, které figurují jako kupující u transakcí předávání rodinných podniků - malí a střední podnikatelé, zaměstnanci rodinných podniků, členové rodiny apod.
- pro ověření splnění definice rodinného podnikání žadatelem bude vyžadováno osvědčení vydané Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a zveřejnění daného podnikatelského subjektu v oficiálním seznamu rodinných firem na portálu MPO.
Podporu pro rodinné firmy lze žádat od 1. dubna 2020.
Více informací viz MPO nebo ČMZRB.
>>> Jste rodinnou firmou v Jihočeském kraji? Jihočeský vědeckotechnický park je partnerem mezinárodního projektu ENTER-transfer (Enterprise transfer, tedy transfer podniku) financovaného z programu Interreg Central Europe, jehož cílem je rozvinout ekonomické a sociální inovace a snížit negativní efekty demografické změny ve Střední Evropě tím, že bude vytvořeno prostředí, které umožní podnikové nástupnictví na národní a mezinárodní úrovni a přitáhne pozornost veřejnosti a soukromých subjektů k tomuto tématu. Výsledkem bude existence lepších kapacit podporujících nástupnictví a lepší podvědomí u veřejnoprávních subjektů (pomocí školení a regionálních strategií) a cílenými školeními budou posíleny také dovednosti a kompetence mladých podnikatelů, vlastníků rodinných podniků a jejich potomků. Více informací o projektu ZDE. <<<
14.1.2020 - V Jihočeském vědeckotechnickém parku proběhlo setkání k tématu Virtuální a rozšířená realita
8.1.2020 proběhlo v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku setkání k tématu Virtuální a rozšířená realita. Cílem bylo setkání partnerů a subjektů, které se v Jihočeském kraji zabývají nebo plánují zabývat virtuální nebo rozšířenou realitou jak v rolích tvůrců, tak i zprostředkovatelů nebo uživatelů. Kromě setkání těchto subjektů bylo předmětem také zamyšlení se nad možnostmi využití virtuální reality napříč různými obory a odvětvími, hledání příležitostí ke vzájemné spolupráci, vytváření regionálních synergií, případně diskuze nad možností tvorby ucelené nabídky regionu směrem k malých a středním podnikům v Jihočeském kraji, ale i dalším organizacím v regionu, ale i mimo něj.
Zájem o téma byl veliký, jak také potvrdil vysoký počet účastníků semináře. Jednalo se o zástupce veřejných organizací, zástupce regionálních vysokých škol a středních škol, nebo majitele či zaměstnance soukromých forem zbývajících se vývojem nebo využitím prvků virtuální reality.
Seminář byl organizován v rámci projektu Jihočeský Digi Hub.
6.1.2020 - Českokrumlovská firma získala Národní cenu za společenskou odpovědnost
Posláním Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost je podpořit společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj prostřednictvím zpětné vazby, kterou organizacím poskytne hodnocení nezávislou stranou.
Národní cenu za společenskou odpovědnost za dobrovolné aktivity v oblasti CSR získala firma z Českého Krumlova - Kámen a písek, spol. s.r.o.
30.11.2019 - Listopad patřil tématu rodinných firem
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. a agentura Czech Invest věnovali 6. listopad rodinným firmám v regionu. Cílem akce bylo představit vlastníkům rodinných firem problematiku efektivního řízení a plánování v rodinných firmách, které přispěje ke kontinuálnímu rozvoji a konkurenceschopnosti jejich firem.
Celodenní program byl rozdělen do dvou částí. Dopolední program se zaměřoval na pracovníky veřejných organizací, které se tématem rodinného podnikání zabývají. Irena Stejskalová z Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické v Praze představila účastníkům možnosti, jak pomoci při přípravě vlastníků firem na tak zásadní krok, jako je předání firmy dalším nástupníkům
Hlavní, odpolední část, byla 3. konference rodinných firem v Jihočeském kraji a byla věnována majitelům/zakladatelům rodinných firem a jejich nástupníkům. K příspěvkům konference patřil například příspěvek Martina Šimona ze společnosti Manpower, který přiblížil současnou situaci na trhu práce v Jihočeském kraji, úskalí trhu práce při řízení a převzetí firmy. Dále byl v rámci programu představen model firemního nástupnictví připravovaný v rámci projektu ENTER-transfer financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, prostřednictvím programu Interreg CENTRAL EUROPE, který představil Tomáš Kincl z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Dalším, velmi zajímavým příspěvkem, bylo téma dilema rodiny při rodinném podnikání, které nastínil Leoš Kubíček ze společnosti Holistic management s.r.o, který spolupracuje s Jihočeským vědeckotechnickým parkem na realizaci projektu ENTER-transfer.
Za přítomné regionální rodinné firmy vystoupil Luboš Ferenčík, který na příběhu vlastního podnikání představil, jak přirozeně může proces rodinného nástupnictví vypadat. Na závěr předstoupil se svým příspěvkem Luboš Průcha, zástupce Krajského úřadu Jihočeského kraje a vyslovil všeobecnou podporu veřejné správy rodinným firmám v regionu.
27.11.2019 - Erasmus pro mladé podnikatele
Program Erasmus pro mladé podnikatele je program, který má za cíl zprostředkovat mladým podnikatelům nové zkušenosti prostřednictvím přeshraničních výměnných pobytů u zahraničních podnikatelů, kteří provozují malé nebo střední podniky v jedné z účastnických zemí. Výměna zkušeností je realizována prostřednictvím pobytu v hostitelském podniku, kde mají začínající podnikatelé možnost čerpat zkušenosti, dozvědět se informace o zahraničních trzích, navázat nové kontakty či spolupráce.
Proč se přihlásit:
- díky spolupráci se zkušeným podnikatelem, máte možnost získat odpovědi na Vaše otázky,
- zkušení podnikatelé Vás připraví na úspěšné zahájení Vašeho podnikání,
- získáte mezinárodní kontakty,
- seznámíte se s novými trhy a způsoby podnikání,
- zdokonalíte se ve svém oboru podnikání,
- získáte nové potencionální možnosti spolupráce,
- finanční podpora na zahraniční pobyt (až 1 100 EUR/měsíc/pobyt v zahraničí dle vybrané země).
Programu se lze zúčastnit také jaké hostující podnikatel. Přínosy hostování mladého podnikatele jsou následující:
- možnost rozvíjet zahraniční kontakty,
- práce se seriózním a motivovaným začínajícím podnikatelem plným nových nápadů,
- získání znalostí o zahraničních trzích,
- možnost nalezení inovátorských řešení
- objevení nové potencionální spolupráce,
- možnost rozšíření podnikání do další země.
Pro účast v programu je nutné mít podnikatelský nápad, nebo být začínající podnikatel (max. do 3 let fungování), mít sepsaný podnikatelský plán v angličtině a životopis. V případě zájmu o hostování mladých podnikatelů, je nutné mít podnikání České republice.
Více informací o programu, včetně přihlášky naleznete ZDE.
19.11.2019 - Veřejná soutěž na podporu inovací
Od 14. listopadu 2019 je možné se zúčastnit jednostupňové veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích a to v rámci programu The Country for the Future.
V soutěži budou podpořeny výhradně projekty na zavádění inovací v podnicích, včetně pořízení know-how, pořízení potřebných technologií či certifikace nových výrobků před samotným spuštěním výroby či poskytováním služby. Pravidla soutěže vyžadují vykázání alespoň jednoho uznatelného výsledku jako:
- nový nebo podstatně zdokonalený výrobek, zavedený do praxe;
- nová nebo podstatně zdokonalená služba, zavedená do praxe;
- nový, nebo podstatně zdokonalený postup, zavedený do praxe.
Překládané projekty musí obsahovat:
- inovace produktu, k níž / k nimž jsou způsobilé náklady dle článku 28 GBER (Nařízení Komise (EU) č. 651/2014);
- inovace postupů, tedy procesu výroby / poskytování služby, k níž / k nimž jsou způsobilé náklady dle článku 28 i 29 GBER;
- zároveň případně též inovace organizační, avšak pouze tehdy, pokud přímo souvisí s výše zmíněnou inovací produktu nebo postupu, k organizační inovaci jsou způsobilé náklady dle článku 28 i 29 GBER.
Další podmínky pro překládané projekty:
- řešení musí být zahájeno od 1.2020 do 1.9.2020;
- řešení musí být ukončeno do 31.8.2020;
- maximální doba trvání projektu je 36 měsíců.
Způsobilým uchazečem o podporu je podnik náležící do kategorie malých a středních podniků dle přílohy I. GBER, který řeší projekt samostatně.
!! Tato podmínka bude kontrolována ke dni podání žádosti a u úspěšných projektů znovu ke dni poskytnutí podpory. !!
Žádosti lze podávat od 14.11.2019 od 9:00 do 8.1.2020 23:59 hod. s výjimkou elektronické žádosti, kterou lze odeslat do 8.1.2020 do 16:30 hod.
Pro rok 2020 je alokováno cca 340 mil. Kč
Další informace a podmínky soutěže naleznete ➡➡ ZDE.
22.10.2019 - Pozvánka na seminář Leadership a firemní kultura
Vedení firem bez ohledu na jejich velikost a délku existence je nesmírně obtížný úkol. Majitelé a manažeři řeší otázky spojené nejen s každodenní operativou, ale i s dlouhodobým směřováním firmy jako celku. Zároveň v souvislosti s faktem, že je na trhu práce nedostatek volných pracovních sil, se úloha majitelů a manažerů více než jindy komplikuje i o otázky spojené s vedením lidí.
Jak definovat případně měnit firemní kulturu? Co mám dělat, abych byl lepším leaderem? Proč se manažerům nedaří delegovat úkoly na své pracovníky? Jak efektivně rozvíjet dovednosti spolupracovníků? → Odpověď nejen na tyto otázky získáte na semináři Leadership a firemní kultura. ←
Seminářem vás provede zkušený letor Jaroslav Salva.
KDY: 26.11.2019 od 14:00 do 17:00
KDE: Jihočeský vědeckotechnický park, Lipová 9, 370 05 České Budějovice
Za kolik: 200 Kč
Pro účast na semináři je nutná registrace na tomto odkaze: https://doodle.com/poll/55wpq7xm7f2etvfh
18.10.2019 - Konference rodinných firem
6. listopadu pořádá agentura Czech Invest ve spolupráci s Jihočeským vědeckotechnickým parkem a Fakultou managementu VŠE konferenci na téma plánování a řízení v rodinných firmách. Konference má vlastníkům usnadnit orientaci v problematice efektivního řízení a plánování v rodinných firmách , které zajistí jejich kontinuální rozvoj a konkurenceschopnost. Cílem je také připravit české rodinné firmy na úspěšné předání řízení nastupující generaci.
Program konference:
12:45 - 13:00 Registrace účastníků
13:00 - 13:05 Úvodní slovo - Radka Rajnochová (CzechInvest)
13:05 - 14:00 Trh práce a jeho úskalí při řízení a převzetí firmy - Martin Šimon (Manpower)
14:00 - 14:20 Model firemního nástupnictví jako výstup pro Enter-Transfer - Tomáš Kincl (FM VŠE)
14:20 - 14:30 Coffee break
14:30 - 15:00 Dilema rodiny při společném podnikání - Leoš Kubíček (JVTP)
15:00 - 15:25 Příklad dobré praxe rodinného podnikání - Luboš Ferenčík (Zahradnické centrum Ferenčík)
15:25 - 15:45 Problematika rodinných firem z pohledu veřejné správy - Luboš Průcha (Krajský úřad)
Účast na konferenci je bezplatná. Pro účast je nutná registrace ZDE nejpozději do 4. listopadu 2019. Kapacita konference je omezená.
Konference je realizována v rámci projektu Enter-Transfer.
15.10.2019 - Prodloužení výzvy k předkládání žádostí do programu "Poradenské služby pro řízení procesů ve firmě s návazností na možnosti digitalizace
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. a Jihočeský kraj prodlužují termín pro příjem žádostí o podporu v rámci 1. výzvy regionálního programu "Poradenské služby pro řízení procesů ve firmě s návazností na možnosti digitalizace" vyhlášené pod záštitou projektu Jihočeský Digi Hub a to do 18.10.2019.
Jedná se o pilotní ověření funkčnosti připravovaného dotačního programu na podporu digitalizace v Jihočeském kraji. Cílem programu je poskytování poradenských služeb pro MSP z Jihočeského kraje v oblasti optimalizace firemních procesů a jejich následné digitalizace. Cílem výzvy je podpořit zahájení digitální transformace malých a středních podniků v Jihočeském kraji, která přispěje k dalšímu rozvoji podnikání v regionu a ke zvýšení konkurenceschopnosti českých firem.
Více informací naleznete v textu Výzvy a ve formuláři Žádosti (ve formátu *.pdf nebo *.docx)
11.10.2019 - 3. ročník soutěže JIHOCZECH
Jihočeský vědeckotechnický park ve spolupráci s partnery projektu a s garancí Jihočeského kraje vyhlašuje k 7.10.2019 třetí ročník regionální veřejné soutěže podnikatelských nápadů JIHOCZECH.
Soutěž je pro každého, kdo má nápad či myšlenku, kterou by chtěl proměnit v podnikání. Případně pro ty, kteří již podnikají, ale chtějí realizovat zcela nové nápady či myšlenky. Novinkou letošního ročníku je možnost přihlášení zájemců již od 16 let a nově se také podporují podnikatelské nápady v oblasti sociálního podnikání.
Přihlášky s podnikatelskými nápady jsou přijímány v termínu od 7.10.2019 do 31.1.2020. Následovat bude série zajímavých, odborně nabitých akcí podpořených týmem expertů, kteří Vám pomohou s proměnou nápadu v podnikatelský záměr se vším, co k němu patří.
Pravidla soutěže a přihlášku naleznete na webových stránkách soutěže.
7.10.2019 - Konference Homo Digitalis
25. října 2019 se v kulturním sále Beseda v Českých Budějovicích koná každoroční národní konference CZEKO, kterou pořádá organizace JCI Czech Republic. Letošní rok má podtitul Homo Digitalis a zaměřuje se na digitalizaci a technologie, které ovlivňují náš každodenní život.
Konference se věnuje současným trendům digitalizace a stále širšího využití chytrých technologií v domácnostech, komunikaci, průmyslu i ve vzdělávání a zábavě. Zároveň se konference zaměřuje na zodpovězení otázek typu: Jaký vývoj a nové možnosti nás čekají? Mohou technologie nabídnout řešení pro vzdělávání, stavebnictví, energetiku nebo boj se suchem?
JCI pozvala osm řečníků, kteří přednesou svou vizi digitální budoucnosti a budou diskutovat s dalšími účastníky konference.
Konference se koná pod záštitou 1. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje JUDR. Josefa Knota.
Program a možnost registrace naleznete -ZDE-.
2.10.2019 - První kaviárová chytrá nano maska na světě
Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, jediný český výrobce pravého černého kaviáru metodou, která neusmrcuje jesetery, společně se zástupci společnosti Ceskykaviar.cz s.r.o. a Nanopharma, a.s. představili nový špičkový a naprosto unikátní kosmetický produkt, který rozšiřuje kosmetickou řadu ČESKÝ KAVIÁR. Je jím suchá pleťová kaviárová nano maska.
Suchá pleťová maska využívá účinného nanovlákenného transportního systému. V rámci realizace produktu vznikla unikátní spolupráce mezi vysokou školou a podnikatelskou sférou.
Fakulta rybářství a ochrany vod bude nadále vyrábět kosmetiku jako takovou a firma Ceskykaviar.cz s.r.o bude realizovat obchod a distribuci. Výrobek byl licencován Kanceláří transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Kosmetika je zatím k zakoupení výhradně na eshopu. Více informací -ZDE-.
2.10.2019 - Vyhlášení výzvy Poradenské služby pro řízení procesů ve firmě s návazností na možnosti digitalizace
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. a Jihočeský kraj vyhlašují pod záštitou projektu Jihočeský Digi Hub 1. výzvu k předkládání žádosti o podporu v rámci regionálního programu "Poradenské služby pro řízení procesů ve firmě s návazností na možnosti digitalizace".
Jedná se o pilotní ověření funkčnosti připravovaného dotačního programu na podporu digitalizace v Jihočeském kraji. Cílem programu je poskytovaní poradenských služeb pro MSP v Jihočeském kraji v oblasti optimalizace firemních procesů a jejich následné digitalizace.
Cílem výzvy je podpořit zahájení digitální transformace malých a středních podniků v Jihočeském kraji, která přispěje k dalšímu rozvoji podnikání v regionu a ke zvýšení konkurenceschopnosti jihočeských firem.
Více informací naleznete v textu Výzvy a ve formuláři Žádosti (ve formátu * .pdf a * .docx )
30.9.2019- Vítěz soutěže Vodafone Firma roku 2019
Vítězem krajského kola soutěže Vodafone Firma roku 2019 se stala firma HYDROSERVIS-UNION ze Stráže nad Nežárkou. Cenu převzal statutární ředitel Viktor Korbel.
Společnost se věnuje realizaci malých vodních elektráren a fotovoltaických systémů. Hlavní oblastí podnikání je energetika, v rámci které se společnost zaměřuje na inovace a šetrný přístup životnímu prostředí. Příkladem úspěšné inovace je solární čeřič bez nutnosti připojení k distribuční soustavě, využívaný pro provzdušňování vodních ploch k minimalizaci úhynu ryb. Dále poskytují služby pro zákazníky, kteří provozují obnovitelné zdroje energie, či plánují obnovitelnými zdroji energie osadit svůj majetek.
Firma již na jaře zaznamenala první úspěch, v podobě zisku 1. místa v 2. ročníku soutěže Jihoczech, kterou pořádá Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.. Díky výhře v soutěži, získala možnost pronájmu kanceláře či konferenční místnosti v prostorách jihočeského vědeckotechnického parku, což zajisté také vedlo k zisku dalšího ocenění.
Více informací o soutěži a dalších úspěšných podnikatelích z jižních Čech naleznete ZDE.
25.9.2019- Dotace na digitální transformaci firem
V pondělí 23. září byl zahájen příjem žádostí do Výzvy X. programu Technologie - Průmysl 4.0, který zprostředkovává Agentura pro podnikání a inovace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Program se zaměřuje na podporu digitalizace a digitální transformace malých a středních firem, což přispěje ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti.
Z výzvy je možno financovat:
- dlouhodobý hmotný majetek - výdaje na pořízení výrobních a nevýrobních technologií, zařízení a provozních souborů
- výdaje na pořízení hardwarového vybavení a lokálních sítí vč. souvisejícího softwaru
- dlouhodobý nehmotný majetek - náklady na pořízení patentových licencí
Výzva je určena pro projekty malých a středních firem, které se zaměřují na digitální transformaci a které následně přispějí k rozvoji regionu. Alokace na tuto výzvu je stanovena ve výši 1 mld. Kč. Výzva je průběžná s jednokolovým modelem hodnocení. Míra podpory je maximálně 45 % z celkových způsobilých výdajů. Minimální výše dotace je 1 mil. Kč, maximální 40 mil. Kč.
Žádosti jsou přijímány od 23. září 2019 do 16. prosince 2019. Více informací včetně kompletních pravidel a zadávací dokumentace - ZDE - .
11.9.2019- Digitální inovace - Firma 4.0
Agentura CzechInvest ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR pořádá v rámci Roku digitálního podnikání seminář k rozšíření podvědomí o digitalizaci a digitální inovaci ve firmách.
Den: 15. října 2019
Čas: 9:00 - 12:30
Místo: Jihočeský vědeckotechnický park, Lipová 1789, 370 05 České Budějovice
Program:
9:00-9:15 Úvodní slovo
9:15-10:45 Digi skills
10:45-11:00 Coffee break
11:00-11:30 Jak virtuální realita pomáhá ve výrobě, obchodě i v rozvoji zaměstnanců. Virtual Lab, s.r.o
11:30 - 12:00 - Podpora digitální transformace v Jihočeském kraji
12:00-12:30 Diskuze, závěr
Účast na semináři je bezplatná. Registrace na seminář je možná ZDEa to nejpozději do 13. října 2019.
11.9.2019- Rendez-vous podnikavých žen v Táboře.
Rendez-vous podnikavých žen v Táboře je akce, která slouží pro všechny podnikatelky, či podnikavé ženy, ale i pro ženy, které o začátku podnikání teprve uvažují.
Cílem setkání je vzdělávání, předávání zkušeností a informací, networking a zábava.
Na co se můžete tešit?
- Ženy v businessu - Agenture Czech Invest
- Jak začít podnikat a nezbláznit se z toho? Beáta Vörösová, Czech Invest
- Inspirativní podnikatelský příběh - Rehana Ježková a Angel wings
- Podnikání není charita - Markéta Karman
- Networking a diskuze - seznámení s dalšími podnikavými ženami z regionu.
Seminář se koná 1. října 2019 od 9 - 11.30 h. Místo konání - Třebízského 1285, Tábor. Účast na akci je zdarma a registrovat se můžete ZDE a to nejpozději do 29.9.2019.
10.9.2019 - Pozvánka na akci BE CREATIVE. BE INNOVATIVE. BE ECO: Inovace a materiálové trendy
Chcete se dozvědět něco o materiálových novinkách, možnostech využití recyklování či recyklovaných materiálů pro zefektivnění výroby? Navštivte kreativní seminář pořádaný Agenturou pro inovační podnikání a investic CzechInvest. Seminář se koná 24. září od 9: 00 do 12:00. Místo konání: Riegrova 51, České Budějovice
Na programu je příspěvek Elišky Knotkové, z matériO Prague, který bude zaměřen na materiálové novinky, technologické inovace a trendy v ekodesignu. Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky bude mluvit o odpadu jako zdroji a ekodesignu, který diktuje trendy. Od Zuzany Sedmerové z CzechTrade se dozvíte o designu jako konkurenční výhodě i pomoci při exportu a o nadčasovém zpracování recyklačních materiálů bude mluvit Marie Fulierová z EKO MB.
Účast na semináři je zdarma. V případě zájmu se registruje ZDE
9.9.2019 - Setkání podnikatelů s novými řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade
Agentura CzechTrade připravila roadshow v rámci které představuje podnikatelům nové ředitele zahraničních kanceláří CzechTrade. Cílem setkání je podnikatelům přiblížit aktuální situaci v daných zahraničních regionech a potenciál exportu produkce českých podnikatelů do těchto teritorií. Setkání by dále mělo přispět k navázání hlubší spolupráce, která povede k exportním úspěchům. Agentura CzechTrade navíc při organizaci spojila síly s vysokými školami a dalšími hostitelskými organizacemi, které podnikatelům představí konkrétní aktivity umožňující firmám zapojit se do programů Vědy & Vývoje & Inovací.
Představeni budou:
- Ázerbájdžán/Gruzie (AZE/GEO) - Ing. Pavel Zelenka, MBA
- Čína (CHN) - Mgr. Michal Dúbrava
- Chile (CHL) - Ing. Jiří Jílek (video)
- Indie (IND) - Ing. Luboš Ulč
- Irán (IRN) - Ing. Neklan Coufal
- Jižní Korea (KOR) - Ing. Hana Němcová (video)
- Polsko (POL) - Ing. Ivo Šipl
Setkání se koná 1. října 2019 od 15:40 na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vstup na setkání je ZDARMA.
5.9.2019 - Vyhlášení výzvy Jihočeské podnikatelské vouchery
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. vyhlásil ke dni 4. září 2019 výzvu k předkládání žádostí o Jihočeské podnikatelské vouchery pro rok 2019. Cílem Jihočeských podnikatelských voucherů je usnadnit spolupráci mezi firmami a akademickou sférou, posílit jejich vzájemnou důvěru a podpořit různé formy vzájemné spolupráce přínosné pro obě strany.
Žádosti je možné předkládat prostřednictvím online formuláře, vytištěná a podepsaná verze žádosti musí být zároveň doručena na adresu: Jihočeský vědeckotechnický park, a.s., U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice (doporučenou poštou nebo osobně v pracovní dny od 9:00 do 14:00 na podatelnu Jihočeského kraje). Nedílnou součástí žádosti bude také přiložená nabídka od poskytovatele znalostí (výzkumné organizace).
Více informací včetně online formuláře naleznete ZDE.
23.8.2019 - Ministr průmyslu a obchodu na návštěvě v JVTP, a. s.
V rámci návštěvy výstavy Země Živitelka navštívil Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Během návštěvy si prohlédl prostory parku a zároveň navštívil zasídlený Virtual Lab, s.r.o.. Zde si nechal podrobně vysvětlit fungování aplikace Lets meet VR, kterou laboratoř vyvíjí. Aplikaci si vyzkoušel také prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu a se zástupci firmy diskutoval nad možnostmi využití aplikace v praxi.
Během návštěvy se ministr setkal také s ředitelem JVTP, a.s., Františkem Mlčákem, se kterým diskutoval nad konceptem parku, využití prostor, možností rozvoje či případné zapojení do evropské struktury Digitálních inovačních hubů.
20.8.2019 - 3. Bavorsko-česká burza firem
16. října 2019 se koná v Klatovech 3. Bavorsko-česká burza firem, v rámci které dojde k setkání firem, univerzit, výzkumných zařízení a jiných organizací. Jedná se hlavně o subjekty z oblasti strojírenství, elektrotechniky, IT, automotive, ale nově také o subjekty z oblasti stavebnictví.
Cílem setkání je vytvoření kooperací mezi firmami a univerzitami a klastry, které se působí v daných oblastech, ale i těmi, kteří působí v oblastech jiných a chtějí profitovat z nově navázaných kontaktů. Výsledkem bude mimo jiné také posílení regionálních vazeb a regionu samotného.
Burza bude realizována prostřednictvím simultánně tlumočených krátkých přednášek, které se budou zaměřovat především na představení Best-practise úspěšné česko-bavorské spolupráce. Dále zde budou mít firmy možnost prezentovat své produkty.
Burza se koná 16.10.2019 od 15:00 v Kulturním domě Družba v Klatovech. Vstup je pro výstavce i pro hosty zdarma. Je nutné se předem přihlásit u paní Ing. Jaroslavy Pongratz - j.pongratz@euregion-bayern.de nebo na telefonním čísle 0049 170 8118194.
6.8.2019 - Energetika pro firmy 21. století
Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Národním centrem energetických úspor pořádá seminář na téma Energetika pro firmy 21. století - aktivní vzdělávání podnikatelského sektoru v oblasti úspor energie. Seminář se koná 5. září 2019 v prostorách Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích.
Na semináři se dozvíte jaká legislativa se dotýká úspor energie, očekávané budoucí trendy a inovace v oblasti energetiky a zároveň si budete moci vyslechnout příklady dobré praxe z projektů, které byly realizovány v České republice. Dozvíte se něco o dotačních titulech včetně finančních nástrojů v oblasti energetiky.
Vstup na seminář je zdarma, díky podpoře z programu EFEKT 2019. Registrace ZDE. Více informací a pozvánku lze najít ZDE.
29.7.2019 - Digitální zralost firem v Jihočeském kraji
Chystáte se v budoucnu využít ve své firmě inovace v podobě digitalizace procesů, automatizace provozů nebo robotizace výroby?
Přihlašte svoji firmu do průzkumu Jihočeské hospodářské komory, ve kterém se snaží zjistit připravenost jihočeských firem na využití inovativních technologií. Možnost přihlásit se do průzkumu je umožněna malým a středním firmám (od 50 do 250 zaměstnanců) se sídlem v Jihočeském kraji a to až do konce listopadu 2019.
Po přihlášení Vás navštíví tým auditorů, kteří si prohlédnou výrobu a následně budou diskutovat s relevantními zástupci firmy.
Jaký to má přínos pro Vás? Získáte zdarma analýzu Vaší firmy s ohledem na inovační potenciál a zároveň budete mít možnost konzultovat Vaše inovační projekty s odborníky.
Více informací: Mgr. Šárka Bělohlavová, Tel.: 727 966 254, E-Mail: belohlavova@jhk.cz
19.7.2019 - Ranní káva - Přehled dotací pro podnikatele na rok 2019-2020
Na co může Vaše firma získat dotaci? Pro podnikatele je připraveno několik miliard korun z fondů EU. Dotace lze využít např. nákup strojů a technologií, investice do výzkumu a vývoje, výstavbu, rekonstrukci a zateplení budov, informační technologie, elektromobilitu, kurzy pro zaměstnance nebo výstavbu rybníků a mnoho další oblastí. Aktuální dotační období EU se chýlí ke konci, nejlepší šance využít EU fondy tak bude právě letos!
Dne 3.9.2019 se v Písku koná akce s názvem Ranní káva, kde se můžete dozvědět o dotačních výzvách pro podnikatele plánovaných na rok 2019-2020. Cena je 500,- Kč (pro členy Hospodářské komory zdarma) a přihlášku lze vyplnit ZDE.
11.7.2019 - Ocenění za přátelskou společnost k zaměstnávání osob 55+
Soutěž je vyhlášená Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň ve spolupráci s Jihočeským paktem zaměstnanosti, jehož nositelem je Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů. Předmětem soutěže je ohodnotit společnosti, které v rámci svého fungování zaměstnávají osoby starší 55 let a zároveň pro ně vytvářejí příznivé pracovní podmínky, čímž chce soutěž motivovat zaměstnavatele, šířit tak informace a odstranit předsudky, které panují ve společnosti vůči zaměstnávání starších osob.
Do soutěže se můžou přihlásit jednak podnikatelské subjekty, ale také neziskové organizace či státní a veřejná správa, které podnikají alespoň jeden rok a mají sídlo na území Jihočeského kraje. Na vítěze jednotlivých kategoriích čekají zajímavé ceny, jako například mediální prostor v tištěném médiu Deník či Budějovická drbna.
Přihlášky lze zasílat od 6.6. do 30.9.2019
Více informací a pravidla soutěže naleznete ZDE.
3.6. 2019 - Cena hejtmanky za společenskou odpovědnost - slavnostní vyhlášení
Dne 28. května 2019 proběhlo vyhlášení a předávání Ceny hejtmanky Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost za rok 2018. Do ocenění se mohly přihlásit firmy, neziskové organizace i obce realizující v roce 2018 dobrovolné a nadstavbové aktivity s pozitivním dopadem na společnost v ekonomické, sociální a environmentální oblasti.
Pod pojmem společenská odpovědnost lze chápat např. stanovení základních hodnot v organizaci, jejich dodržování a šíření; snaha vyjít vstříc zaměstnancům při hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem; podpora místní komunity; ochrana přírodních zdrojů či životního prostředí.
Do ocenění se přihlásilo celkem 32 jihočeských subjektů v 5 kategoriích. Hodnotitelé a Rada pro hodnocení vybrali dle stanovených kritérií v každé kategorii 3 oceněné. Jelikož se nejednalo prvotně o soutěž, ale také o sdílení pozitivních zkušeností realizovaných v Jihočeských firmách a organizacích, udělila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská jako poděkování všem zúčastněným Čestné uznání.
Více informací o oceněných naleznete ZDE.